ATmega8 + PWM + dioda

Kolejnym, który chciałbym przybliżyć jest program wykorzystujący możliwość modulacji długości fali mikrokontrolera, czyli program sterujący PWM. Opis działania PWM zostanie zamieszczony pod tym adresem: http://kodx.pl/mikrokontrolery-avr-poradnik/pwm/ .

Projekt rozwija się dalej. Aktualnie dokładamy drugi microswitch między wyprowadzenie 27 mikrokontrolera, a linię 16 na płytce stykowej. Dodatkowo linię 16 na płytce stykowej należy zewrzeć do GND za pomocą zworki z drutu.

Podłączenie zdjęcia:

03 - ATmega8 + PWM + dioda - 01

03 - ATmega8 + PWM + dioda - 02

Kod źródłowy:

Opis działania programu:

W porównaniu do poprzedniej wersji programu: http://kodx.pl/projekty-avr/atmega8-dioda-microswitch/ . Od teraz mamy do dyspozycji dwa microswitche, z których jednym powodujemy zwiększenie, a drugim zmniejszenie w wybranej częstotliwości współczynnika wypełnienia wyprowadzenia stanem niskim i wysokim. W programie użyty został tryb FAST PWM. Tryb Fast PWM zapewnia generowanie fali PWM w dużych częstotliwościach. W tym trybie licznik odlicza od stanu niskiego do momentu wystąpienia stanu wysokiego i następuje jego restart, który powoduje ustawienie go w stan niski.

Film prezentujący działanie programu:

 

Poniżej film nagrany z prędkością 120 klatek na sekundę, na którym niemal bardzo dobrze widać jak działa PWM.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.