ATmega8 – przygotowanie do pracy

Po zakupie mikroprocesora należy przeprowadzić jego konfigurację.

Jedyną najważniejszą modyfikacją będzie wymuszenie aby zakupiony mikroprocesor korzystał z zewnętrznego kwarcu a nie z wbudowanego. Jest to spowodowane podatnością wbudowanego w układ rezonatora na wszelkie wahania temperatury, które mogą uniemożliwić w późniejszym czasie prawidłowe korzystanie z komunikacji szeregowej. W związku z potrzebą korzystania z zewnętrznego rezonatora kwarcowego musimy skonfigurować tak zwane FUSEBITY. Do tego celu należy pobrać aplikację AVRDUDE, która znajduje się między innymi w pakiecie WinAVR dostępnym w Internecie, ale jest też oczywiście dostępna jako pojedyncza aplikacja.

W tym miejscu po jego pobraniu i instalacji proponuję dopisać do zmiennych systemowych ścieżkę do niniejszego programu, gdyż łatwiejsze będzie przeprowadzanie jakichkolwiek operacji w obrębie mikroprocesora.

Dodanie zmiennych środowiskowych w Windows 7:

Wciskamy kombinację klawiszy Windows + R, w oknie należy wpisać (bez cudzysłowów):  “control sysdm.cpl,,3"        następnie nacisnąć ZMIENNE ŚRODOWISKOWE, i w części ZMIENNE SYSTEMOWE wyszukać zmiennej PATH i nacisnąć przycisk EDIT.

W tym miejscu można dokonać wyboru między instalacją całego pakietu WINAVR, albo po prostu pobraniu programu AVRDUDE i rozpakowaniu archiwum.

 1. jeżeli wybierasz instalację całego pakietu winavr to należy w okienku, które się pojawiło DOPISAĆ dwie ścieżki po średniku:
  • C:\sciezkaInstalacjiWinAvr\bin;
  • C:\sciezkaInstalacjiWinAvr\utils\bin;
 2. jeżeli wybrana została opcja druga, wówczas jako ścieżkę należy podać tą, w której znajduje się rozpakowane archiwum programu avrdude (są tam dwa pliki), dodawana ścieżka może wyglądać następująco:  d:\avrdude;

Potwierdzić OK.

Jeżeli wszystko przebiegło pomyślnie teraz po uruchomieniu konsoli systemu windows i wpisaniu do niej avrdude powinien się pojawić spis przełączników programu avrdude, jeżeli tak się nie stało oznacza to tyle że ścieżka do programu w zmiennych środowiskowych została źle podana.

Opis korzystania z programu avrdude.

Fusebity:

Zakładam, że udało się przygotować stanowisko do pracy zgodnie z tym poradnikiem, zainstalować zarówno sterownik do programatora USBASP (dostępne są one na stronie producenta http://www.fischl.de/usbasp/ ) jak i ustawić zmienne systemowe . Mamy teraz dwie możliwości:

 1. Prosta – dzięki aplikacji mkAVR Calculator pana Mirosława Kardasia
 2. Zaawansowana – przez AVRDUDE (którą również polecam bo można się nauczyć czegoś nowego o swoim mikroprocesorze)

Skupimy się na metodzie drugiej, gdyż jest zdecydowanie ciekawsza. Te i inne funkcje programu avrdude opisane są w tym artykule.

 1. Uruchamiamy wiersz poleceń Windows. Windows + R i wpisujemy CMD
 2. Wpisujemy polecenie: avrdude -p m8 -c usbasp -P usb -B 8 -V -u  -U lfuse:w:0xFF:m -U hfuse:w:0xD9:m    . Dokładny opis poleceń można znaleźć tutaj.
 3. Potwierdzamy ENTEREM.

Od teraz nasz mikrokontroler będzie korzystał z dołączonego do niego kwarcu.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.