ATmega8 + dioda + microswitch

Przyszedł czas na drugi kod programu zamieszczanego na łamach niniejszej strony. Jest to rozszerzenie programu pierwszego (dostępnego tutaj: http://kodx.pl/projekty-avr/atmega8-rezystor-dioda/ ).

Do projektu potrzebny nam będzie oprócz kompletnego układu wyjściowego , i dołożonej diody i opornika z pierwszego projektu przełącznik astabilny typu microswitch, i zworka z drutu.

Przełącznik podłączyłem między wyprowadzenie 28 mikroprocesora (PC5), a linię 15 na płytce stykowej. Następnie połączyłem linię 15 płytki stykowej za pomocą zworki do GND.

Podłączenie zdjęcia:

02 - ATmega8 + rezystor + dioda + microswitchKod źródłowy:

Opis działania programu:

W programie zdefiniowane zostało wyprowadzenie mikrokontrolera jako WEJŚCIE, które umożliwia interakcję z mikrokontrolerem. Jeżeli program w głównej pętli wykryje zwarcie linii PC5 do masy wówczas rozpoczyna wykonywanie funkcji czy_wcisniety która powoduje mruganie diodą LED, w przeciwnym razie dioda nie zapala się.

Aby ułatwić pisanie kodu zostało zdefiniowane makro SW_ON, które jest w wyniku działania wystawia (“1”) gdy spełniony zostanie warunek zwartego wyprowadzenia PC5 mikrokontrolera.

Film prezentujący działanie programu:

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.